Храм Різдва Пресвятої Богородиці

Пам'ятник архітектури

Храм Різдва Пресвятої Богородиці Лубни

Церква Різдва Пресвятої Богородиц Лубни (фото)

Храм Різдва Пресвятої Богородиці – пам'ятник архітектури (історія та сучасність)

На початку XX ст. населення міста Лубен складало 12786 жителів (за матеріалами перепису 1910 року). На таку невелику кількість мешканців у місті було 8 православних храмів: Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Троїцька, Миколаївська, Всіхсвятська, а також 4 домових: Різдва Іоана Предтечі, Кирило-Мефодіївська, Покровська, Миколаївська.

Особливої уваги заслуговує церква, яку називають Братською. Це єдина з міських церковних будівель, що збереглася до нашого часу.

А називають її так тому, що була вона заснована і збудована на кошти та на замовлення ради Лубенської Братської учительської школи завдяки ініціативі таємного статського радника І. К. Зінченка, уроженця з близького до Лубен села. Називалася церква Різдва Іоана Предтечі.

В енциклопедичному словнику «Полтавщина» повідомляється рік заснування церкви – 1809 (одна тисяча вісімсот дев'ятий).

У 1889 році російський архітектор, професор Петербурзької Академії мистецтв М. Т. Преображенський, що обіймав посаду по контролю при Синоді, будував Московську міську думу, запропонував проект церкви в Лубнах у формах неоросійського стильового напрямку.

На початку 20-го ст. в 1901 році нову церкву було збудовано російськими майстрами. Зведено її у формі човна, над алтарною частиною храмової споруди знаходились три бані з куполами, а над фасадом (притвором) одноярусна дзвіниця.

При церкві діяла Братська однокласна церковно-парафіяльна школа. В добу царської Росії церква Різдва Іоана Предтечі процвітала.

В січні 1918 року церква була закрита: двічі на початку ХХ століття і в післявоєнний час - перебудовувалась під виробничі цехи. Довго використовувалась як приміщення електростанції. У 1988 році на честь 1000-річчя Лубен було зроблено ремонт і відкрито кафе «Лясковець», а пізніше відділення РАГСу.

В 90-х роках церковна громада звернулася до органів влади з проханням повернути церкву віруючим. В 1991 році храм був освячений на честь Різдва Пресвятої Богородиці Великопреосвященним Савою, архієпископом Полтавським і Кременчуцьким. Під керівництвом настоятеля храму протоієрея Іоана (Кармазенка) розпочалися відповідальні роботи - демонтаж залізобетонних конструкцій другого поверху, поновлення хорів та інших приміщень. Остаточно електропідстанція звільнила приміщення у 1993 році.

Церква стала осередком духовного життя.

13 березня 1994 року у повернутому вівтарі відбулася перша літургія. Будівництво відбувалося на пожертвування благодійників, парафіян, віруючих. Було виготовлено трьохярусний іконостас та його ікони.

До 1997 році велися внутрішні реставраційно-упорядкувальні роботи: інтер'єр молитовної зали прикрашено настінним живописом по біблійним сюжетам та іконами великих угодників Господніх.

Працювали над відбудовою Колодяжний I. І., харківські архітектори Пересадько В. М., Чечельницький П. І. з інституту «Укрміськбудпроект» та Козакова І. Е.

По проекту реставрації церкви "Маловірний, чого усумнився?", в 2001 році було розпочато будівельні роботи над 32-х метровою одноярусною дзвіницею, куполами, фасадом церковної споруди.

Після завершення будівництва 21.08.2007 року настоятель Храму протоієрей Іоан із собором духовенства освятили будівлю, відбувся хресний хід навколо храму.

Після реставрації, Храм Різдва Пресвятої Богородиці, став прикрасою міста, архітектурним пам'ятником, архітектурною українською перлиною поряд з видатними спорудами Православного собору в Талліні, Православних церков в Чорногорії та Флоренції, здійснених за проектами М. Т. Преображенського.

Дана пам'ятка архітектури міста Лубни знаходиться зовсім поруч з нашим готелем. Якщо ви виявите бажання оглянути її, то йти від готелю Лубни до споруди всього-на-всього 5-10 хвилин розміреним кроком.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці на мапі

Наші контакти

  • +38(05361)73-220
  • +38(095)241-32-49
  • 37500 м. Лубни Полтавської області, майдан Володимирський, 20
  • hotel_lubny16@ukr.net
  • admin@hotel-lubny.com.ua

Ми на мапі

Швидкий
дзвінок
Написати
нам